İçeriğe geç →

MAGAZİNİN GÖLGESİNDE | Kamufle – 19T İnceleme

Hepimizin ortak noktası müzik ancak son zamanlarda çirkin magazine maruz kalıp müzik ekseninden o kadar fazla uzaklaşıyoruz ki bizleri tanımlayan yegane kavrama bir o kadar da yabancılaşıyoruz. Mum ışığının dibindeki karanlık yerine bir adım geri çekilip aydınlattığı alana odaklanmak adına gelin 2020 model Türkçe Hip-Hop Müziğinde kıymetli yere sahip 19T’ye göz atalım.

Kamufle’nin sayısız underground albümlerini saymazsak yasal olarak 3. albümü 19T, 3 aylık bir sürece yayılmış 4 part halinde yayınlandı. Günümüz dinleme alışkanlıklarına yönelik bu pazarlama hamlesine gelen eleştiriler haklı olmakla birlikte buruk bir ”Neden abi?” sorusunu sorup durdum. Ağırlıklı olarak olumlu şeyler düşündüğüm bu albümde dişe dokunur tek olumsuz görüşüm yayınlama politikası oldu çünkü.

Albüm dediğimiz şey, içindeki şarkıların birbiri ile bağı olduğu, benzerlikleriyle-tezatlıklarıyla birbirini beslediği (ki bu pazarlama yönteminin çok göz ardı ettiği bir fayda) dinamik bir yapıda ve etkisi kuşkusuz 3’er parça dinlemekten çok daha büyük. Parça parça dinlediğim hali ile albümü baştan sona tek seferde dinlememin bendeki etkisi çok farklı oldu. Pazarlama kaygılarını anlamakla birlikte parça parça yayınlama politikasının hype gibi önemli bir etkeni saf dışı bıraktığını da hatırlatmak isterim.

Albüm öncesi, altyapılarda Da Poet’in olacak olması 2015’teki Hayale Daldım referansından ötürü yüksek beklenti yarattı. Yenilenen müzik anlayışına bunun nasıl adapte edileceğini ise merak ediyordum. Kamufle, bu yeni dokunuşları dozunda yapmakla birlikte alışık olduğumuz Anadolu funk stilini eski okul anlayışıyla devam ettirmekte. Tema olarak 19T, bir otoportre ve bizi kendi yolculuğuna çıkarıyor. Bu noktada solo/düet şarkı dengesi biraz daha solodan yana olabilirdi. Örneğin, Damarıma Basma’nın sözlerine baktığımda daha Kamuf’la alakalı olduğunu düşünüyorum ve solo olmasını isterdim.

19T, bir otoportre ve bizi kendi yolculuğuna çıkarıyor.

Genel itibariyle konuklar ile uyumunun Kamufle’nin benzer müzik kafasındaki dostları ile çalışmasından kaynaklandığı çok açık. Ezhel ile olan parçada birçok kişi autotune’a takılsa da ben beğendim. Fugithora ise şimdiden yılın en iyi şarkılarından birisi. Bu şarkıda Deniz Tekin, bir miktar rol çalmış bile diyebiliriz. Gecenin Körü ise farklı müzik türleri ile olan düetler için iyi bir örnek.

Solo şarkılarda bahsettiğim otoportreyi daha net hissediyoruz. Ancak bu portre, içsel derinliği olan aşırı psikolojik temelli değil, daha gösterişsiz ve günlük kaygılar ile hikayeler üzerine kurulu. Sıkıcı ve Monoton, Beni Denemeyin, Yardım Lazım, Tam Sevinecekken gibi parçaların sadece parça isimlerine baktığımızda bile bunu anlayabiliriz. Bu gösterişsizlik, Kamufle’nin samimiyeti ile müziğinin paralellik göstermesinin en büyük kanıtı. Günümüz ortamında her şeyin daha fazlasıymış gibi gösterildiğini düşünürsek bu gerçeklik benim için oldukça pozitif.

İlk şarkılar geneli yakalayacak şarkılar olmasına karşın albümün kapanışına doğru gittikçe biraz daha derinleştiğini gördük. Ayrıca parçaların genel matematiği ve sürekli aşıladığı funky mod düşünüldüğünde konser atmosferine çok uyacak yapılarda olduğunu görüyoruz. Karantinadaki konser yasakları da bu albümün tanıtımına çok ciddi darbe vurmuş görünüyor. Kış Kış klibi de muhtemelen karantina nedeniyle basit kurgulu olsa da yine de ortaya eğlenceli bir iş çıkmış.

Özetle, bu albüm neden önemli? Kamufle, yıllar önce bize vadettiği tarzını halen koruyup üzerine yeni denemeler ekleyerek güncel kalabildi. Prodüksiyona uyumunda yer yer sevmediğim yerler olsa da her noktasının üzerine düşünülmüş titiz işler olduğunu hissettirdi. Sözlerin içeriğinde barındırdığı gösterişsiz gerçeklik ise 2020 Türkçe Rap ortamı adına daha çok görmek istediğim şeylerden biriydi. Ayrıca blog & podcast serüveninde teyp anahtar kelimesini kullanan biri olarak albüm görselleri ve parçalardaki omzumda teyp kısımları da beni mutlu eden küçük bir ayrıntıydı 🙂

Kategori: Blog Tüm

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir