İçeriğe geç →

10. Yılında Selam Dünyalı

Bir süre önce twitter üzerinden paylaşmaya başladığım ”Son 20 yılın en beğendiğim Türkçe Rap albümleri” listelerini yaparken 2009’a geldiğimde ilk kez bu kadar çok albüm arasında kararsız kaldım ve bir kez daha anladım ki Türkçe Rap’in zirvede olduğu yıl kesinlikle 2009 diyebilirim.

Bu yazıda ise hali hazırda çıkardığı 2009 adındaki parçasıyla underground hislerimizi sonuna kadar kabartan Da Poet ve Selam Dünyalı var.

maxresdefault

Albüm kapağından başlayacak olursak Da Poet’in bu konuya önem verdiğini ve neredeyse tüm albüm kapaklarının albümün içeriğini yansıttığını söylemek yanlış olmaz. Benim en beğendiğim albüm kapaklarından birisi olan Poetika’da biz dinleyici olarak DP’nin portresine bakarken Selam Dünyalı’da ise DP, bizim dünyamızı dışardan selamlıyor. Albümlerin içeriğinden isimlerine kadar her şeyi 2 görsel de tamamlıyor aslında.

Albüm, başından sonuna ve hatta klip görüntülerine kadar kimine göre kült kimine göre komik bilim-kurgu filmimiz 1982 yapımı Dünyayı Kurtaran Adam referanslarıyla dolu. Bu da albümü daha samimi bir hale getirmiş ve ister istemez konseptinin zeminini hazırlamış.

Turkish_Star_Wars_web

Intro’daki film skitleri, kirli sesler ve ‘’Da Poet eşittir underground’’ sözü albüme güzel bir giriş olmuş ve bizi nasıl bir albüm beklediğini çok net ortaya koymuş.


Benim en beğendiğim ve albümün omurgasını oluşturduğunu düşündüğüm 5 parça var.
Bunlar Selam Dünyalı, Ses Ver, Yol Bitmez, Meçhule Doğru, Sen ya da Ben.
Elbette ki Kör Dövüşü, Eyvah gibi çok değerli feat parçalar da var ve ben bunları bayılarak dinliyorum ama saydığım 5’li tıpkı bir yap boz parçaları gibi gerek sound olarak gerekse sözleriyle birbirini tamamlayıp büyük resimde ortaya kült bir DP eseri çıkarmış görünüyor.

‘’Aç gözlerini bak bana
Selam dünyalı selam dünya’’ (Selam Dünyalı)

Intro’yu saymazsak albümün başlangıç noktası bir selamla başlıyor. Ve daha sonra yolculuk şöyle devam ediyor ;

‘’Bu yola çıktım yolun sonu zafer
Ses ver bana ses ver bana ses ver
Yol yürüdükçe dolar defter
Ses ver bana ses ver bana ses ver’’ (Ses Ver)

Coşkulu ve umutlu bir havası olan nakarata sahip bu parçadan sonra ise hem altyapısıyla hem de ‘’Bana mutlu bi ölüm bul bi hayli kusursuz‘’ gibi sözleriyle beynimize kazınan, tamamen karamsar havaya bürünen Yol Bitmez parçası geliyor.

‘’Yol bitmez yürü yürü yürü
Yol bitmez yarın olur bugün
Hepimizi toplasan koca kördüğüm
Herkesi toplasan koca kördüğüm’’ (Yol Bitmez)

Buradaki aynı karamsar hava Poetika albümündeki Kördüğüm parçasında da devam edecek. Albüme tekrar dönecek olursak;

‘’Meçhule doğru yine meçhule doğru
Meçhule doğru yine meçhule doğru
İki seçenekten birisin yanlış ya da doğru
Zihnimden geçen gemiler meçhule doğru’’ (Meçhule Doğru)

‘’Bu yola çıktım yolun sonu zafer’’ ve ‘’Yol bitmez yürü yürü’’ sözlerinin devamında ise ‘’Meçhule Doğru’’ aslında bu yolculuğun ne uzunluğunun ne yönünün ne de amacının belli olduğunu anlatıyor. En nihayetinde ‘’burası bi boş gezegen’’

‘’Sen ya da ben , ben ya da sen
Değişen ne ki burası bi boş gezegen
Selam dünyalı kimse dost değil
Yalan dünyalı kimse dost değil’’ (Sen Ya da Ben)

Selam Dünyalı diyerek başlayan çember yine Selam Dünyalı diyerek tamamlanıyor. Vardığımız nokta ise ‘’yalan dünyalı kimse dost değil’’. Bir albümün her anlamda nasıl bir uyum içinde olması gerektiğinin çok güzel bir örneği. Da Poet’in müzikal kalitesini elbette tartışacak değiliz, ki bu albüm bana göre çıtayı daha da yukarıya taşıdığı bir albüm. Ancak DP sözleriyle de arkasında oldukça saygı duyulması gereken bir albüm bırakmıştır.

Yek lirisist!


Tam bir altyapı şöleni olan bu albümde benim en beğendiğim parça ise Meçhule Doğru. Elias Rahbani – Sweet Eyes parçasından sample alınan bu parçanın müziğini Kemal Sunal’ın İyi Aile Çocuğu filminden de hatırlayacaksınızdır. Türk filmlerinin etkisi burada da devam ediyor.

Tüm altyapılar tek tek incelenebilir ancak 2 tanesi özellikle dikkatimi çekti. Bunlardan birincisi Rüzgar parçasının sample’ı olan Daniel Licht imzalı Bad Moon adlı korku filminin soundtracki.

Diğeri ise Sen ya da Ben parçasının sample’ı, 80’lere ait bir nintendo oyunu olan Metroid NES‘in müziği. Adam 8bit oyun müziğinden muazzam bir beat çıkarmış.

Birbirinden oldukça uzak bu 2 örnekten sample alarak albüm içerisinde atmosferine uygun, aynı potada eritmiş olması da sanırım tüm övgüleri hak ediyor.


Albümün Outro’sunda ise tekrar Selam diye başlayarak Intro’daki çemberini tamamlıyor. Lise Gömleği parçasında da dediği gibi ‘’intro-outro hayat da böyle’’. Basit bir döngüden ibaret. Ve kapanış şöyle;

‘’ Tek tabanca tek mermi yeah , Da Poet İstanbul 2008
Ne söylediğimi bilmesem de bir şeyler söylemek istediğimi biliyorum’’

Geçen 10 yılın ardından tekrar selam,
Kulaklarımızda raks eden Adem.
Çalan basit bir şarkıyız, kalp teybinden.

Bitti sanmayın.
Çünkü albümün bir de hidden track’i var. Raziel’in eşlik ettiği Çaylak Katil parçasının değiştirilmiş bir versiyonu. Kapanışı böyle yapalım. Buraya kadar okuyan herkese teşekkürler!

Kategori: Blog

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir