İçeriğe geç →

10. Yılında Saykodelik EP

3 Ağustos 2009 günü melankolia.com.tr sitesinden Sagopa Kajmer’in en deneysel çalışmalarından birisi olan Saykodelik EP ücretsiz olarak dinleyicilerinin beğenisine sunulmuştu.
Sagopa Kajmer’in diskografisi her ne kadar kült albümlerle dolu olsa da bu EP’nin biraz fazla göz ardı edildiğini düşünüyordum ve tam 10 yıl sonra hala kulaklarımdan düşmemişken bu albümden bahsetmek istedim.

Saykodelik-ep

Kronolojik olarak baktığımızda 1 yıl öncesinde Kötü İnsanları Tanıma Senesi albümü çıkmış, üstüne yılın ilk aylarında bootleg tadında Şarkı Koleksiyoncusu yayınlanmış, Bendeki Sen albümünün hazırlıklarına başlanmış vaziyette. Yani üretimin had safhada olduğu bir dönem. Bir çok ”eski Sagopa” sever KİTS’i Sagopa Kajmer’in düşüş trendinde bir albümü gibi görse de bence zirveye yakın albümlerinden birisiydi. Müziğin fazlaca dijitalleştiği ve 2010’lara yaklaşıp ‘’iki çift sıfır X’’ dönemi sona ererken KİTS sonrası ancak Sagopa Kajmer’in böyle deneysel bir proje yapmaya fazlasıyla kredisi vardı ve bunu yaptı.

’’Scratchler hariç dijital hiçbir sesin kullanılmadığı’’ EP’de Sagopa Kajmer altyapılara herhangi bir ekleme yapmadan sadece düzenleme yaptığını aktarıyor. Gitar, davul ve bassların orkestra ile birlikle kaydedilmiş olması sebebiyle hem Türkçe Rap hem de Sagopa Kajmer için bu proje bir ilk ve çok farklı bir konumda bulunuyor. ‘’Pesimist Orkestra’’ ve ‘’Saykodelik’’ isimlerinin seçilmiş olması ise zaten bizi nasıl bir atmosferin beklediğini yeterince gösteriyor.

5bwhtj

Bando havasında ritimlerle başlayan Epilepsintro, aniden başlayan melodik notalar ve kirli bir scratch ile birlikte bizi kasvetin içine çekip oraya hapsediyor. Muazzam bir giriş.

2. sırada Sürahi var. Bahreyn’li progressive rock grubu Osiris’in Struggle to Survive parçasından büyük oranda sample alınan parça EP’nin hiç şüphesiz en iyi parçası. Bunda Osiris’in payı çok büyük. Bi solukta içimize çekiyoruz ve sonra müzik yükseldikçe yükselip duraksadıkça duraksıyoruz. Bu çocuğun hayatı ya rapti ya hiphop’tu dan sonra derin bir of. Son verse’te ise esefle kınayan kısaca kaf kef.

Kargaların Kargaşası ise bu EP’yi özetleyen bir parça. Biraz aceleye geldiğini Sagopa’nın da belirttiğini düşünürsek Orkestra ile kimyaları tam tutmasa bile bu kargaşanın ortasında ağır verse ve nakarattan sonra tempolanan ve haykırarak noktalanan final nakaratı bize kaotik atmosferi sonuna kadar yaşatıyor. Bu parçanın da sample’ı Osiris’in Paradox In A Major parçasından alınmış. Gitar performansı tek başına bile dinlenecek kadar güzel.

EP’nin tek düetli parçası Kolera’nın eşlik ettiği Bilinmezlik, Bendeki Sen albümünün de bir nevi provası. King Crimson’un Epitaph parçasından sample alınan bu parçada diğer iki parçanın aksine vurucu ritimler hakim, enstrümanlarsa daha geride kalarak sözler ön plana çıkarılmış. Lirikal olarak EP’nin en iyi parçası.

Ölüm aşağıda ve hayat yukarıda
Doğdum ve o gün başladım o dipsiz tırmanışa kalktım bu dağa
Darmadağın ayak altım, bulutumun üstüne bastım (bas!)
Kopmak üzere olan bir parçada vücudum ve tüm ağırlığım!

Budala Kuş, tek verse ve nakaratla outrodan önce kapanışa hazırlar cinsten. Yeraltı Efsanesi Sago performansı ise oldukça sağlam. Nakaratı ise 10 yıldır hiç sevemesem de her yeni beat kulağımıza çarptığında gazdayız!

Kozmik Outro ise bu kasvetli atmosferden çıkarken bize albüm boyunca eşlik eden belirsiz, saykodelik scratchlerle uğurluyor. Intronun aksine outroda daha karanlık daha karmaşık bir hava hakim. Kaf dağlarındaki sisleri korumak istercesine.


Deneysel bir proje olarak bana göre oldukça başarılıydı ancak dinleyiciden geri dönüşler maalesef hayal kırıklığı oldu ve çok göz ardı edildi. Bu EP’nin müzikal arayıştan ziyade başka bir katkısı ise konserleri bambaşka bir seviyeye çıkarmış olmasıydı. Artık daha fazla sanatçının orkestralar ile birlikte konserlerine şahit olabiliyoruz. Umarım bu birliktelikler konserle sınırlı kalmayıp tekrar stüdyo ortamına da yansır ve bu projelerden çok daha fazla görebiliriz. Bi’ konser videosuyla kapanışı yapalım.

Kategori: Blog

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir